Ako si vybrať vhodné pastelky?

Trh je dnes presýtený obrovským množstvom tovaru. A preto aj nákup zdanlivej drobnosti, akou sú pastelky, môže byť pre niekoho náročnou úlohou. Poradíme vám, ako pri nákupe postupovať, na čo sa zamerať a ako si vybrať tie najlepšie pastelky!

Záleží na tom, pre koho sú pastelky určené

V prvom rade sa zamerajte na to, pre koho pastelky vyberáte. Určite je totiž rozdiel v pastelkách pre prváčika a v tých, ktoré bude používať dospelý človek. Zároveň je rozdiel v tom, či majú pastelky slúžiť len na bežné kreslenie, alebo sú určené pre niekoho, kto sa maľovaniu venuje profesionálne. V prípade, že sú určené pre deti, mali by mať pastelky ergonomický tvar, prípadne protišmykový povrch. Dieťaťu sa budú lepšie držať v ruke a získa tak správne návyky držania pera. Ak má ísť o umelecké pastelky, na výber máte celý rad rôznych špeciálnych typov pasteliek od viacerých výrobcov. K obľúbeným patria napríklad akvarelové pastelky, či pastelky Progressa.

Koľko ste ochotní investovať?

Platí pravidlo, že čím je cena vyššia, tým sú pastelky kvalitnejšie. V mnohých prípadoch si však čosi priplácate aj za značku. Ak však chcete, aby pastelky naozaj plnili svoj účel, nekupujte tie najlacnejšie. Spravidla sa naozaj rýchlo polámu a zanechávajú len veľmi slabo viditeľnú farebnú stopu. Kvalitné pastelky už dnes zoženiete aj v klasických obchodných reťazcoch. Samozrejme, pohybujú sa aspoň v strednej cenovej kategórii. No ceny pasteliek sú stále primerané. Ak vám teda prvé, ktoré si vyberiete, nebudú sedieť, nie je problém vymeniť ich. Dávno už neplatí, že „čínske“ pastelky, respektíve tie, ktoré sú vyrábané v Ázii, sú nekvalitné. Pokojne teda siahnite aj po pastelkách s touto krajinou pôvodu. Samozrejme opäť len v prípade, ak sa nejedná o to najlacnejšie, čo je v ponuke.

Aký tvar pasteliek zvoliť?

Ak kupujete pastelky pre deti, určite nie sú vhodné tie najkratšie, ktoré si pri kreslení nemôže dieťa oprieť medzi palec a ukazovák. Sú preň nepohodlné a pri ich používaní si vytvára nesprávne návyky! Pastelka pre dieťa však nesmie byť ani neprimerane dlhá, pretože by mohlo mať problém ju udržať. Voľte pastelky klasickej dĺžky. Tvar pastelky by mal byť ergonomický. To znamená, že by mali byť aspoň trojhranné, aby sa pri kreslení nešmýkali. A to či už ich bude používať dospelý alebo dieťa.

Pokiaľ ide o kritériá ako počet kusov a farieb, tu závisí výber výlučne od vašich preferencií. Ak je to možné, pastelky si pred kúpou vyskúšajte. Stačí, ak vyberiete tú najsvetlejšiu a spravíte s ňou jedinú čiarku. Zistíte tak, či sa pastelka dobre drží a zároveň či zanecháva dostatočne výraznú farebnú stopu.