5 kritérií, ktoré by mali spĺňať správne pastelky pre deti

Myslíte si, že vybrať vhodné pastelky pre deti je jednoduché? Možno áno. Ak kúpite tie najlacnejšie a prvé, na ktoré v obchode natrafíte. No ak dieťaťu kúpite nesprávne pastelky, môže ho to demotivovať. Hrozí totiž, že preň budú nepohodlné, prípadne budú zanechávať slabú farebnú stopu. Aj takéto malé sklamanie môže dieťa odradiť od ďalšieho kreslenia. Aké by teda mali byť ideálne pastelky pre deti?

  1. Ergonomický tvar

Tvar pastelky je jedným z najdôležitejších kritérií. Dieťaťu by mala pastelka do ruky vynikajúco padnúť, nekĺzať sa a netlačiť. Platí, že pastelka by mala dĺžkou mierne presahovať ruku dieťaťa. To znamená, že si ju bude môcť oprieť o miesto medzi palcom a ukazovákom. Dôležité je tiež to, aby boli pastelky aspoň trojhranné. Ak majú hladké telo, dieťa ich v ruke omnoho ťažšie udrží. Na trhu sú tiež dostupné rôzne pastelky s protišmykovými úchopovými plôškami, ktoré zabezpečujú absolútne pohodlné kreslenie pre deti.

  1. Pevnosť

Nie je nič príjemné, keď sa pri každom silnejšom zatlačení na papier pastelka zlomí. Detské pastelky by preto mali byť dostatočne pevné. Tie kvalitnejšie majú tuhy prilepené pozdĺž celého svojho tela. Nekvalitnú pastelku spoznáte tak, že sa ľahko zlomí aj vo vnútri a vypadne z nej väčší kúsok tuhy. To znamená, že tuha vnútri pastelky nie je prilepená. Bohužiaľ, kvalitu pasteliek pri nákupe neodhalíte. Ostáva vám len siahnuť po drahších, a teda aj kvalitnejších pastelkách.

  1. Sýte farby

Aj bez prílišného tlaku by mala pastelka zanechávať na papieri jasné farby. Ak dieťa musí na pastelku veľmi tlačiť, jeho ruka sa ľahko unaví. To ho môže od ďalšieho tvorenia odrádzať.  Pred kúpou si teda farebnú sýtosť pasteliek vyskúšajte, a to použitím tej najsvetlejšej farby z balíčka.

  1. Vonkajší vzhľad pastelky

Pre deti sú ideálne pastelky, ktorých celé telo je farebné. Určite nekupujte pastelky, ktoré sú rovnakej farby a líšia sa len farebnou tuhou. Dieťa sa v nich bude ťažko orientovať. Ak telo pastelky farebne zodpovedá tuhe, výber tej správnej farby je pre malé dieťa omnoho jednoduchší. Takéto pastelky vyberajte nielen pre najmenšie deti, ale aj pre tie na prvom stupni základnej školy. Nebudú sa musieť pri práci v škole zdržiavať hľadaním správnej farby.

  1. Bez chémie

Je bežné, že deti pastelky pri kreslení obhrýzajú, či cmúľajú. V prvom rade je potrebné ich tohto zlozvyku zbaviť. No je tiež nutné vyberať pastelky, ktoré neobsahujú množstvo nebezpečnej chémie ako sú ftaláty, či rôzne aromatické zložky. Bohužiaľ, takéto pastelky sú na trhu skôr výnimkou. A ak sa aj nájdu, pohybujú sa vo vyšších cenových kategóriách.

Nechajte rozhodovať aj dieťa

Určite nič nepokazíte, ak malého umelca vezmete na nákup pasteliek so sebou. Nechajte ho, nech si vyberie škálu farieb, ktorá sa mu najviac páči. Ak sa neviete rozhodnúť medzi viacerými balíčkami pasteliek, pokojne nechajte definitívny výber na dieťa. Aj keď sa rozhodne napríklad len na základe obrázka na obale. Ide predsa o to, aby malo radosť vaše dieťa.